Sinilaup-amatsoon papagoi

Sinilaup-amatsoonpapagoi looduslik elupaik asub Lõuna-Ameerikas (Brasiilia, Boliivia, Paraguay, Argentina)

KIRJELDUS
Sinilaup-amatsoonpapagoi on keskmiselt 33–38 cm pikk. Suled on peamiselt rohelised (kerge tumerohelise servaga), laup on helesinine. Pealagi on sageli siniste ja valgete sulgedega ning võib-olla ka helekollaste sulgedega, tiival on sageli punased või punakas-kollased suled. Värvid võivad varieeruda ja igal linnul on ainulaadne sulestik.

SUHTLEMINE
Teada olevalt parim kõneleja on Kuldpea-amatsoonpapagoi. Sinilaup-amatsoonpapagoi rääkimisvõime on pärast aafrika hallpapagoid ja kuldpea-amatsoonpapagoid kolmandal kohal. Peale kõnelemise oskavad need linnud  ka tublisti laulda. Nad ei karda ning võivad sageli esineda võõrastele. Sel põhjusel on neid papagoisid tihti valitud esinema tsirkuses ja loomaaedades.

HOOL
Amatsoonpapagoid nõuavad teistsugust hoolitsust kui muud lemmikloomad ja kasuks tuleks ka papagoipidamise kogemus. Mõni isane lind võib-olla täisikka jõudnuna agressiivne. Hädavajalik on linnule järjekindlalt, aga õrnalt selgeks teha, et selline käitumine ei ole lubatud – näiteks võib amatsoonpapagoi õpetada astuma ta ees hoitavale õrrele ja kui nad on üleerutatud, siis käskima tal õrrele astuda. Need linnud nõuavad kindlameelset ja kannatlikku omanikku, kes saab aru nende tujudest. Enne linnu ostmist tuleb põhjalikult uurida nende lindude käitumist ja õpetamist!
Amatsoonpapagoid on vägagi iseseisvad linnud ning kui neil on sobivaid mänguasju ja piisavalt ruumi, saavad nad üksi hakkama enamiku päevast. Linnule võib ehitada ronimispuu, millel on palju õrsi ja mänguasju ning millel saab ronida. Tavaliselt nad igavusest sulgi välja kitkuma ei hakka nagu paljud muud papagoiliigid, aga võivad seda teha, kui neile ei pöörata piisavalt tähelepanu, kui nad on pikka aega väikeses puuris, kui nendega ei suhelda või kui neil ei ole mänguasju. Mida suurem puur, seda parem. Amatsoonpapagoi on üsna aktiivne, kuid võib liikumispuuduse tõttu muutuda ülekaaluliseks. Magada peavad nad saama igal ööl vähemalt 10 tundi pimedas ja vaikses toas. Kui amatsoonpapagoi ei saa piisavalt magada, võib ta olla väga pahur ja agressiivne.
Õige toitmise ja hoolitsuse korral võib sinilaup-amatsoonpapagoi elada 40 kuni 80 aasta vanuseks.

TOITUMINE
Suurte papagoide toitesegud või graanulid, värske köögivili, veidi puuvilju, idud ja seemned. Kaltsium on neile väga oluline. Mitte anda peenkruusa, ei sellele ega ühelegi muule papagoiliigile.

17. MÄRTSIST 2014 KUNI 16. MÄRTSINI 2015 AITAS EESTI PAPAGOI OÜ-L TURUNDUSTEGEVUSI ELLU VIIA JA PÕHIVARA SOETADA ETTEVÕTLUSE ARENDAMISE SIHTASUTUSE ALUSTAVA ETTEVÕTJA STARDITOETUSE PROGRAMM.