Erispapagoi

Erispapagoi (Eclectus roratus) põline elupaik on Saalomoni saarte, Uus-Guinea, Põhja-Austraalia ja Maluku saarte tihe troopiline vihmamets.

KIRJELDUS
Isane erispapagoi on heleroheline, noka ülaosa on heleoranž  ning alaosa must ja saba- ja tiivasuled on sinised või punased. Emase linnu pea on punane, rind on sinakas kuni lilla ning nokk on must. Tavaliselt on emane erispapagoi palju agressiivsem kui isane.
Erispapagoid on arukad ja nende mängulusti tõttu on neid vahest kutsutud sulgedega ahvideks. On lihtne ette kujutada, kui metsikud nad võivad olla, kui neid üldse ei õpetata – see on linnupidaja jaoks lihtsalt põrgu.
Erispapagoi on 35 cm pikk ja võib elada 50–75 aasta vanuseks.

SUHTLEMINE
Peale ilu köidavad erispapagoid ka oma oskustega: nende sõnavara on suur. Peale sõnade ja fraaside ütlemise ja suhtlemise nii inimeste kui lindudega võivad nad ära õppida isegi terve laulu ning seda meeleldi esitada. Erispapagoiga sama oskuslikud rääkijad on ainult aafrika hallpapagoi ja amatsoonpapagoid.

HOOL
Erispapagoil on suur tiivaulatus ja ta puur peaks olema toasuurust ja rahakotti arvestades võimalikult lai, et ta saaks selles tiibu lehvitada. Võimalik on ka pisut väiksem puur, kui lind on päeval inimeste seltsis puurist väljas.
Erispapagoid ei ole eriti energilised linnud ning nad on suhteliselt rahuliku loomuga. Papagoide kohta on nad üpris vaiksed linnud.
Erispapagoi võib hakata sulgi välja kitkuma. Kuigi sulgeda välja kiskumine võib olla sageli ka igavuse ja tüdimuse tagajärg nind seda pea kõikidel papagoi liikidel. Sulgede heas korras hoidmiseks on vaja HEAD toitu ja aeg-ajalt pihustada lindu puhta veega. Erispapagoi on väga tundlik ümbruse suhtes. Iga muutus igapäevases tegevuses, puuri viimine teise kohta, uus lind või inimene võib kõik põhjustada teie linnule stressi ning ta võib hakata sulgi välja kitkuma.

TOITUMINE
Erispapagoi toidus peab olema piisavalt vitamiine. Nende seedekulgla on pikk ja nende toit peab olema kiudainerikas. Nende toidulauale kuuluvad spetsiaalsed suurte papagoide toidusegud, seemned, mangod, viigimarjad, guajaav, banaanid, melon, virsikud, viinamarjad, tsitrusviljad, pirnid ja õunad.

17. MÄRTSIST 2014 KUNI 16. MÄRTSINI 2015 AITAS EESTI PAPAGOI OÜ-L TURUNDUSTEGEVUSI ELLU VIIA JA PÕHIVARA SOETADA ETTEVÕTLUSE ARENDAMISE SIHTASUTUSE ALUSTAVA ETTEVÕTJA STARDITOETUSE PROGRAMM.