Arantinga

Arantinga on oma ilu ja intelligentsuse tõttu saanud maailmas väga populaarseks!

Conure´d ehk Arantingad elavad looduslikult Kesk- ja Lõuna Ameerikas. Conure on oma ilu ja intelligentsuse tõttu saanud mujal maailmas väga populaarseks, kuid Eestis on ta veel suhteliselt vähetuntud. Conured on lõhkumishimulised ja vajavad palju mänguasju. Kui neile piisavalt närimismaterjali ei võimaldata, võivad nad puuris olles hakata igavusest endalt sulgi katkuma või väljaspool puuri korterisisustust lõhkuma. Ka armastavad nad palju ronida.

KIRJELDUS
Conuresid liigitatakse väikesest kuni keskmise suurusega papagoide hulka. Värvi ulatus on neil alates rohelisest kuni briljant-kollaseni, on punast ja oranzhi, valget ja pruuni. Conure´del on sale keha peene astmeliste sulgedega sabaga. Mõnel liigil on lühike saba, mis muutub kitsamaks tipust, mõnel pikk peenike saba. Conure´del on lai tugev nokk, värvuselt hallikas-valgest mustani ning küllaltki lai nokapealne vahanahk. Peaaegu kõikidel liikidel on selgelt eristuv silmaümbrusring, mis võib emasel olla reeglina kitsam kui isastel. Nende hääl on  järsk, kile kriiskamine. Conured oma lemmikuks valides tuleb enne linnu koju toomist mõelda naabritele, st kas elate korter- või eramajas. Kui teil on tavaks päeval magada, siis tuleks panna puur võimalikult kaugele oma magamiskohast, kui te ei soovi unelauluks kuulata prääksatusi ja kriiskeid. Peaaegu kõik conure liigid on hoolimata oma suhteliselt väiksest kasvust kõva häälega.  Sugu ei ole conure´del välise vaatlemise põhjal võimalik kindlaks teha, ka kogenud linnukasvatajatel mitte. Seda saab teha üksnes teaduslikult – kas vereanalüüsiga või DNA testiga.  Mõnel liigil saab seda siiski teha silmaiirise järgi, mis emastel on punane ja isastel must.

HOOLITSUS JA PUUR
Väga tähtis on, et lind saaks korrapäraselt end veega kasta. Kui ta ise suplusvannis (milleks sobib madalaääreline kauss, kuhu linnul on kerge kõigepealt äärele ja siis sinna sisse hüpata) käia ei soovi, tuleb teda ise pihustit piserdada reguleerides seda nii, et saaks udusarnase piserduse.  Pihustit suunata nii, et piisad langeksid ülevalt alla, mitte otse linnu peale. Paljud soovitavad arantinga´del tiivad kärpida lasta, et hoida lindu toas vabalt ringi lendamast, kuna nad on üsna suured lõhkujad ning  samuti ärahodmaks juhuslikult läbi lahtise akna õue lendamast. Tiibade kärpimist  peaks siiski otsustama iga omanik ise vastavalt koerterioludele, linnu iseloomule jmt. Kindlasti lendab conure korteris vähem ringi kui näitkes viirpapagoi. Oma küüsi ja nokka hooldavad conure´d üldjuhul ise väga edukalt, kui neile piisavalt närimist ja ronimist võimaldada. Selleks on head igasugused erineva paksusega oksad ning samuti õrtele kinnitatav liivapaber ning igasugused erinevad mineraalkividest õrred, mida poodides juba üsna laialt müügil. Kuid kui linnu nokk ja küüned ikka liiga pikaks kasvavad, tuleb neid lõigata. Puur peab olema piisavalt suur: õrrel seistes ei tohi  linnu pea puutuda vastu puurilage ning saba vastu maad ega tiivad väljasirutatutena vastu puuriseina. Ümar puur ei ole soovitav, kuna linnul ei ole siis ühtki nurka, kuhu end peitu suruda, kui ta end ohustatuna tunneb. Ümar puur võib küll suur olla, kuid ruumi ei ole seal nii palju kui kandilises puuris. Sinna on ka raske paigutada õrsi.

TOIT
Looduses toituvad conure´d muruseemnetest, pähklitest, marjadest, puuviljadest, lilledest, pungadest, putukatest ja teradest. Süüa tuleks panna paar korda päevas – seemnesegu hommikul ning värsket sööki õhtuks. Conure´de toit peaks koosnema kvaliteetsest seemnesegust koos erinevate puuviljadega, rohelisega, kukeleivaga, mõnikord võib pakkuda ka jahuusse. Samuti tuleb hoolitseda, et neil oleks käepärast seepialuu, sõmer liiv ja austri koored. Vitamiine võib lisada joogivee või söögi hulka. Täiendavalt tuleks neile pakkuda õuna, greipi, mitmeid köögivilju nagu lehtsalat, vesihein, võilill, porgand, mais,  hernes, magus kartul, peet, brokkoli, maapähkel. Väga oluline on a-vitamiin ja beeta-karotiin, mis tagavad tugeva naha ja ilusa sulestiku, hoolitsevad tugeva immuunsussüsteemi eest, samuti on head silmadele ja seedimisele. Mõnikord võib anda isegi natuke koera toitu, samuti kana või kalkuniliha.  Täiendava valgusisaldusega on kodujuust, peenestatud muna. Iga päev tuleb anda värsket vett.
Keelatud on anda shokolaadi, avokaadot, koffeiini ja alkoholi. Ei ole soovitav spinat, seened, toores kartul, sibul, rabarber, keetmata oad.

Artikkel pärit: SIIT
Artikli toimetas: Henri Maalmann
Artikli autor: Annika
Autori loata artikli kopeerimine on keelatud!

17. MÄRTSIST 2014 KUNI 16. MÄRTSINI 2015 AITAS EESTI PAPAGOI OÜ-L TURUNDUSTEGEVUSI ELLU VIIA JA PÕHIVARA SOETADA ETTEVÕTLUSE ARENDAMISE SIHTASUTUSE ALUSTAVA ETTEVÕTJA STARDITOETUSE PROGRAMM.